KonuŞu: Boşanmanın Tarihi ve Hukuku Bileti
12 Şubat 2019

Bu etkinlik gerçekleşmiştir, ilginiz için teşekkür ederiz.

KonuŞu: Boşanmanın Tarihi ve Hukuku

Joint Idea Kanyon

KonuŞu: Boşanmanın Tarihi ve Hukuku, Joint Idea Kanyon'da sizlerle...

"Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 verilerine göre Türkiye’de boşanan çift sayısı her sene ortalama %1,8 oranında artıyor. Son 10 yılda 1 milyon 200 bin çiftin hukuki olarak ayrıldığı Türkiye’de, son beş senedir boşanma oranı %18 - 22 bandında seyrediyor. EUROSTAT verilerine göre Avrupa’nın geneline bakıldığında boşanma yüzdesi 30’un üstünde görünüyor. ABD’de ise bu rakam %50’yi bulmuş durumda.

Boşanma yıllar içinde nasıl değişti? Tarihteki ilk boşanmalar nasıl yaşandı? Osmanlı döneminde boşanma nasıldı? Boşanmanın Türkiye sosyolojisindeki yeri üzerine neler söylenebilir?

Bu KonuŞu’da doktora derecesini Osmanlı’daki boşanmalar üzerine yaptığı araştırmasıyla Harvard Üniversitesi’nden alan Boğaziçi Üniversitesi Beşeri Bilimler Programı Koordinatörü Dr. Leyla Kayhan Elbirlik ile toplumsal cinsiyet çalışmaları ve boşanma hukuku üzerine duayen sayılabilecek İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu bir araya gelecek. İkilinin bir saat sürecek konuşmasını 30 dakikalık soru cevap kısmı takip edecek. Konuşmadan üç gün sonra ise, her zaman olduğu gibi, KonuŞuydu raporuyla konuşmacıların öne çıkan analizleri ve okuma listesi katılımcılarla yazılı olarak paylaşılacak."

Konuşmacılar:
Nazan Moroğlu, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı
Dr. Leyla Kayhan Elbirlik, Boğaziçi Üniversitesi Beşeri Bilimler (Humanities) Programı Koordinatörü

KonuŞu Hakkında:
KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş yepyeni bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır. KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. Konuşmalardan iki gün sonra gönderilen “KonuŞuydu” raporu ile konuşmada öne çıkan argümanlar ve okuma listesi etkinliğe katılanlar ile yazılı olarak paylaşılır. KonuŞu, Eylül 2018’de sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur.

Bilet Fiyatları

Tam: 35 TL, Öğrenci: 15 TL

Benzer Diğer Etkinlikler

7-10 Yaş Tasarım Atölyesi - Görünmez Müzisyenler

Atölye

7-10 Yaş Tasarım Atölyesi - Görünmez Müzisyenler, Rahmi M. Koç Müzesi'nde sizlerle...Müziğin...

Etkinlik Sayfasına Git

Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul

16 Şubat 2019 - 13:00

Cam Boncuk Atölyesi - Sevimli Kediler

Atölye

Cam Boncuk Atölyesi - Sevimli Kediler, Design House Istanbul'da...Keyifli bir cam sanatı tanı...

Etkinlik Sayfasına Git

Design House Istanbul, İstanbul

16 Şubat 2019 - 13:00

Bütçene Göre Etkinlik Rehberi

Haftalık etkinlik rehberi ile her hafta şehrindeki tüm etkinliklerin tam listesi cebine gelsin!