Kurtlarla Koşan Kadınlar Bileti
16 Ocak 2019

Bu etkinlik gerçekleşmiştir, ilginiz için teşekkür ederiz.

Kurtlarla Koşan Kadınlar

Joint İdea Arnavutköy

*Bu etkinlik serisi birbirini takip eden içeriklerden oluşmakla birlikte, her bir etkinliğe ayrıca katılım mümkündür.
"Tüm dünyada kadınların kutsal kitabı haline gelen Kurtlarla Koşan Kadınlar’ı, bu kez kitabın yazarı Estes’le birlikte çalışan Esra Sert’ten dinleyeceğiz.

Defalarca okuyup hayatına deniz feneri yapanlar, alıp bir türlü okuyamayanlar, çok duyup efsanenin aslını sorgulayanlar, hepinizi bu hayat değiştiren workshop’a davet ediyoruz.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, son 26 yıldır tüm dünyada kadınlara kadın olmanın el kitabı olarak hizmet ediyor. Kadınlara özünde oldukları şeyi yani “vahşi benliklerini” hatırlatarak; yaratan, üreten, besleyen, beslenen yaşamı bilgece yaşayan doğal hallerine dönmeleri için ellerinden tutuyor.

Bu çalışmada kitabın yazarı Jung’çu analist Clarisa Pinkola Estes’in kendisi ile çalışan Esra Sert ile bir araya geliyoruz.

İki saatlik çalışmanın ilk bölümünde Estes’in Colorado’da spiritüel bir merkez olarak kullanılan çiftlikte gerçekleştirdiği inzivayı konuşacağız. Esra bizlere, dünyada milyonlarca kadının ruhsal annesi haline gelen Estes’in kendisini, yaşamını, öğütlerini ve verdiği mesajları aktaracak.

İkinci bölümde Esra, Estes’in inzivalarında yaptırdığı çok sayıda pratikten birini grup çalışması olarak uygulayacak. Buluşmayı kitabı okumak isteyip yol almakta zorlananlara Esra’nın tavsiyeleri ile bitireceğiz. Bu bölüm kitabı okumuş olanların kişisel deneyim ve katkılarına da açık olacak.

Defalarca okuyup hayatına deniz feneri yapanlar, alıp bir türlü okumayanlar, çok duyup efsanenin aslı var mı diye merak edenler, hepinizi bekliyoruz."

Esra Sert Hakkında
"Sinir sistemi üzerine üç senelik bir eğitim olan Organic Intelligence eğitimi yaşamımı kökünden etkiledi. Mindfulness, sinir sistemi regülasyonu ve esnek dayanıklılık alanlarında gruplarla ve bireylerle çalışıyorum. Travma entegrasyonu ve yaratıcılık konularında Kurtlarla Koşan Kadınlar Kitabı’nın yazarı Clarisa Pinkola Estes’in kendisi ile yaptığım çalışmalar ışığında gruplara kolaylaştırcı rolüyle destek veriyorum.

İstanbul Üniversitesi’nde Gazetecilik okudum ve Londra Üniversitesi ‘nde İngiliz Devleti’nin Chevening Bursu ile antropoloji masterı (MA) yaptım. On altı yıllık televizyon haberciliği kariyerimin büyük bir kımını NTV’de geçirdim.

Yirmi iki yıldır yoga ve meditasyon yapıyorum. Yoga ve meditasyon hocalığına eğitmen eğitimi vererek devam ediyorum."

"Yaratıcı bir yaşam sürmek sadece mümkün değil, gereklidir”. Bu eğitim, Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın, yazarı Estes’in yöntemleriyle kendi içimizde yaratıcılığın fitilini ateşlemek üzere hazırlandı. Estes’in kendisiyle yaratıcılık üzerine çalışan Esra Sert aldığı eğitimi bu buluşmaya taşıyor.

"Jung’çu analist Clarisa Pinkola Estes yaratıcılığı bazı kişilere ait bir nitelik olarak görmez. Yaratıcılığı sanat olarak da sınırlamaz, aktivizmi, sosyal medya projelerini, ruhsal çalışmaları, eğitimi, iyi yürekli girişimciliği yaratıcı eylemler olarak görür.

Kurtlarla Koşan Kadınlar (KKK), dünyada kadınlara yaratıcı yaşamın el kitabı olarak hizmet ediyor. Kadınlara özünde oldukları “şeyi” vahşi benliklerini hatırlatarak; yaratan, besleyen, beslenen yaşamı bilgece yaşayan doğal hallerine dönmeleri için yardım ediyor.

Çalışmanın odağında katılımcıların kendi iç dünyalarına yönelmeleri var. Ruhsal bir çalışma ve keşif teşvik ediliyor. Eğitim, katılımcıların, zaten var olan yaratıcılığın fitilini ateşlemeleri, önündeki engelleri fark etmeleri ve bu engelleri ortadan kaldırmak için harekete geçmeleri yönünde tasarlandı.

KKK’ı okumuş olmanız ya da önceki iki eğitime katılmış olmanız gerekmiyor. Faydalanacağımız Estes hikayelerini, Esra eğitimde aktaracak ve kitapta yer almayan ama Estes’in inzivaları sırasında anlattığı bazı hikayeler ve pratiklere de yer verecek. KKK’daki Manawee (sf134) ve Küçük Kibritçi Kız (sf 359) hikayelerinin okunmasını ise sadece tavsiye ediyoruz.

“İşine yaramayan şeyi, düşünceyi, kimseyi bırak!” Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın yazarı Estes, kafamızın öğrenilmiş yalanlarla dolu olduğunu söylüyor. Bu yalanlar bizimle yaşam arasında duruyorlar. Bu eğitimde Estes’in kendisiyle çalışan Esra Sert ile yalanları bir bir devirip gerçek “ben”i arıyoruz.

Kurtlarla Koşan Kadınlar (KKK) kitabı, son 26 yıldır dünyada kadınlara bilgece yaşamanın el kitabı olarak hizmet ediyor. Kadınlara özünde oldukları “şeyi” vahşi benliklerini hatırlatarak; üreten, besleyen, beslenen doğal hallerine dönmeleri için yardım ediyor.

Yazarı Jung’çu analist Clarisa Estes’e göre; bu yolda atılacak ilk adım kafamızın içindeki yalanları fark etmektir. Besleyici bir yaşamın önündeki en büyük engelleri, bilmeden yanımızda gezdirir dururuz. Bu yalanlar kendi sesimiz, kendi zihnimiz olup, kulağımıza fısıldanırlar.

Yalanlar bize ait değiller. Estes’e göre “Sonradan öğrenilmiş her şey geri çevirilebilir”.

Çalışmanın odağında katılımcıların iç dünyalarına yönelmeleri var, ruhsal bir çalışma ve keşif teşvik ediliyor. Estes sık sık sorar; “işine yarıyor mu?" Doyurucu bir yaşam için işe yarayanları yaramayanlardan ayırmaya başlıyoruz.

Katılmak için kitabı okumuş olmanız ya da giriş seminerine katılmış olmanız gerekmiyor. Faydalanacağımız Estes hikayelerini, Esra sınıfa aktaracak ve kitapta yer almayan ama Estes’in inzivalarında yer verdiği pratikler uygulanacak. KKK’daki Vasalisa (sf 88) hikayesinin okunmasını ise sadece tavsiye ederiz."

Benzer Diğer Etkinlikler

Lila Duygu Öğüt ile Sabah Meditasyonu

Atölye

Sabaha, günü dingin ve iç dengede geçirmene ve yaşamın getirdiği akışla uyumlu hareket edebil...

Etkinlik Sayfasına Git

Joint Idea Kanyon, İstanbul

23 Ocak 2019 - 8:00

Bitki Özleri ile Sağlıklı Yaşama Giriş Workshop Serisi

Atölye

Bitki Özleri ile Sağlıklı Yaşama Giriş Workshop Serisi Joint İdea Arnavutköy’de!Mezopotamya’d...

Etkinlik Sayfasına Git

Joint İdea Arnavutköy, İstanbul

23 Ocak 2019 - 10:30

Bütçene Göre Etkinlik Rehberi

Haftalık etkinlik rehberi ile her hafta şehrindeki tüm etkinliklerin tam listesi cebine gelsin!